Bardzo dokładne czyszczenie dywanu

Nie każdy, kto chce kupić dywan czy wykładzinę wie jak właściwie je czyścić. Wbrew pozorom nie wystarczy ich odkurzać raz w tygodniu, bo wymagają też prania, odświeżania czy dezynfekowania. Jest to bardzo istotne dla zachowania ich w dobrym stanie.

Kiedy czyścić dywan?

czyszczenie dywanówOkruchy z jedzenia, piach z butów, błoto czy sierść zwierząt domowych najczęściej znajdują się na dywanach czy wykładzinach. Jednak to nie wszystko, bo włókna dywanów skrywają także liczne bakterie i roztocza, których nie da się usunąć odkurzaczem. Co prawda ich nie widać, ale stwarzają zagrożenie naszego zdrowia, a już na pewno dla dzieci. Dywany można czyścić w domu albo w profesjonalnej pralni. Jednak domowe sposoby nie zawsze dają pożądane efekty. Na trudne zabrudzenia nie pomoże woda z mydłem. To są potrzebne sprawdzone i mocne detergenty. Czyszczenie dywanów w pralniach odbywa się za pomocą specjalnego  sprzętu czyszcząco – piorącego, który wykorzystuje parę wodnych. Dzięki dużemu ciśnieniu, sama para sprawia że lekkie zabrudzenie spływają z włókien, ale jednak do cięższych zabrudzeń stosowane są odpowiednie detergenty. Taka technika nie powoduje przemoczenia dywanu, a jedyne jego zwilżenie. Ponadto włókna są dogłębnie czyszczone od podstawy, dzięki czemu możliwe jest usunięcie z nich niewidzialnych bakterii i roztoczy. Po takim zabiegu każdy dywan wygląda jak nowy i delikatnie pachnie przez wiele tygodni. Jeżeli chodzi o cenę czyszczenia dywanu, to jest ona uzależniona od jego rozmiaru. Przeważnie mieści się w przedziale sto a trzysta złotych.

Nigdy domowymi metodami nie uzyskamy takiego efektu jak w przypadku profesjonalnej pralni, ponieważ dysponuje one specjalistycznymi urządzeniami i środkami chemicznymi. Takie narzędzia pozwalają na pozbycie się nawet najcięższych plam.