Co warto wiedzieć o jedwabiu?

Obecnie raczej trudno jest znaleźć ludzi, którzy byliby skłonni ryzykować życiem, aby przetransportować na drugi koniec świata belę materiału – a tak właśnie wyglądało niegdyś życie kupców, którzy kupowali chiński jedwab i transportowali go jedwabnym szlakiem do Bizancjum, gdzie płacono za niego krocie.

Rodzaje jedwabnych tkanin

najlepsze tkaniny jedwabne w sklepie internetowymJedwab przez tysiąclecia był tkaniną przeznaczoną dla najbogatszych, a obecnie wykonuje się z niego luksusową odzież, która, choć powszechniej dostępna niż kiedyś, wciąż nie jest i nie będzie obecna w każdej szafie. Produkcja jedwabiu z kokonów jedwabników jest czasochłonna i trudna, co wpływa na wysoką cenę tego materiału. Dostępne są różne rodzaje tkanin jedwabnych, np. ciężki, ozdobny, przetykany metaliczną nicią brokat, delikatna jedwabna satyna czy atłas, matowa krepa, charakterystycznie szeleszcząca tafta, delikatny, luźno utkany muślin. Najdroższe i najlepsze tkaniny jedwabne w sklepie internetowym mogą kosztować około 200-300 zł za metr, choć można również kupić i takie, które są o wiele tańsze – wszystko zależy od grubości użytej do tkania przędzy, splotu, ewentualnych dodatków, jak np. złota czy srebrna nić w brokacie. Jedwabi raczej nie stosuje się na odzież codzienną, a na tę przeznaczoną na wyjątkowe okazje. Należy odpowiednio o nią dbać, gdyż jedwab można łatwo uszkodzić nieumiejętnym praniem czy prasowaniem. Jeśli jednak stosujemy się do wskazań producenta i obchodzimy się z nim ostrożnie, to nic złego nie powinno się z nim stać.

Do szycia jedwabiu używa się cienkich nici jedwabnych lub poliestrowych. Koniecznie trzeba dbać o małe szwy, nie większe niż 2-3 mm, ponieważ większe będą zbyt ściągać i marszczyć materiał. Należy używać jak najcieńszej igły, aby nie zostawiać dużych dziur w materiale, szczególnie gdy tkanina jest bardzo cienka.