Do czego służą rusztowania?

 

Żadna budowa nie może obyć się bez solidnego i wytrzymałego rusztowania. Tak samo wygląda sytuacja w przypadku wszelkich renowacji i prac konserwacyjnych oraz malowania różnych elewacji. Wszystkie prace, które są wykonywane na wysokościach, niosą ze sobą wiele niebezpieczeństw. W celu eliminacji wypadków przy takiej pracy należy wyposażyć plac budowy w rusztowania.

Jakie funkcje spełniają rusztowania?

rusztowanie plettacZgodnie z powyższym, rusztowania służą do zabezpieczania prac na wysokościach. Jest to główna funkcja konstrukcji budowlanych, które mogą być wykonane ze stali, metalu, czy drewna. Rusztowanie Plettac, tak jak inne rodzaje są montowane w celu utrzymania osób, materiałów, narzędzi oraz sprzętu na wysokości i zapobiegać ich upadkowi. Występują w formie roboczych lub ochronnych. Mogą być na stałe przytwierdzone do budynku, na którym odbywają się prace lub ze wzbogaceniem w możliwość przesuwania. Każde rusztowanie powinno być wyposażone w odpowiednie zabezpieczenie, które ma na celu ochronę życia i zdrowia nie tylko pracownika, ale i każdej osoby, która znajduje się w pobliżu miejsca wykonywania prac na wysokościach. Ważne jest, by rusztowania były montowane, eksploatowane oraz demontowane zgodnie z zaleceniami ich producentów. Najlepiej więc skorzystać z usług firm, które zajmują się profesjonalnym montażem i demontażem rusztowań. Istnieje wówczas pewność, że zostanie to wykonane we właściwy i przede wszystkim bezpieczny sposób.

Rusztowania są wykonywane z wielu różnych materiałów, wśród których znajdują się konstrukcje metalowe, drewniane oraz aluminiowe. Przy powstawaniu niewielkich budynków wykorzystuje się najczęściej rusztowania drewniane, które nie są drogie. W przypadku większych inwestycji wykorzystuje się znacznie mocniejsze konstrukcje.