Dopasowanie odpowiednich soczewek

W dzisiejszych czasach w dobie rozwoju medycyny posiadanie wady wzroku nie jest już takim problemem oraz dyskomfortem jak wcześniej. Obecnie mamy do wyboru wiele rozwiązań, które pomogą nam w korekcji naszej wady wzroku oraz sprawią, że korekcja wady nie będzie dla nas dyskomfortem. 

Długość użytkowania soczewek

soczewka kontaktowaJeszcze parę lat temu jedynym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy okulista stwierdził u nas wadę wzroku była konieczność noszenia okularów. Było to często kwestią problematyczną zwłaszcza u dzieci, które najzwyczajniej wstydziły się chodzić w okularach. W przypadku, kiedy wada wzroku była duża niezbędne również były grubsze szkła, co również mogło powodować uczucie wstydu i dyskomfortu u każdego, kto był zmuszony nosić takie okulary. Obecnie istnieje dodatkowa możliwość, która cieszy się coraz większą popularnością czyli noszenie zamiast okularów soczewek kontaktowych. Soczewka kontaktowa jest niewielkich rozmiarów, ponadto jest wykonana ze specjalnego materiału silikonowego lub szkła organicznego, oba te materiały są niewyczuwalne podczas noszenia. Soczewki mogą stanowić uzupełnienie lub zupełną alternatywę dla noszenia okularów. Aktualnie do wyboru mamy soczewki miesięczne – są one najpopularniejsze oraz najczęściej wybierane, jednodniowe, twarde, miękkie. Decyzja, jakie soczewki będą dla nas najodpowiedniejsze oraz najbardziej komfortowe w użytkowaniu należy do nas. 

Na wizycie kontrolnej u okulisty powinniśmy zgłosić chęć przestawienia się z okularów na soczewki. Lekarz przeprowadzi z nami rozmowę oraz doradzi nam, jaki rodzaj soczewek będzie dla nas najodpowiedniejszy. Udzieli nam również wskazówek, jak należy dbać o soczewki aby nie przedostały się do nich bakterie lub drobnoustroje, które mogłyby podrażnić nasze oczy i wywołać stan zapalny.