Dystrybutor nawozów rolniczych doradzi każdemu klientowi

Nawozy to nic innego jak środki odżywcze dla roślin. Stosuje się kilka rodzajów nawozów. Po pierwsze są to nawozy organiczne takie jak kompost czy biohumus.

Jakie nawozy rolnicze wybrać do swoich upraw?

nawozy rolniczeZbliżone do organicznych są nawozy naturalne. Będzie to gnojówka, obornik czy guano. Dystrybutor nawozów rolniczych wydziela kolejną grupę – wapniową lub wapniowo-magnezową. Wreszcie największą grupę stanowią nawozy mineralne, czy też inaczej nawozy krystaliczne. Do tej grupy należą nawozy potasowe, azotowe, fosforowe, siarkowe i inne. Jeśli chodzi o nawozy mineralne to producent nawozów rolniczych najczęściej poleca kilka ich rodzajów, przeznaczonych do różnych rodzajów upraw.
Pierwszą grupę stanowią nawozy płynne bogate w siarkę. Jest to najczęściej łatwo przyswajalne źródło zaopatrzenia w siarkę takich upraw jak rzepak, zboża, ziemniaki czy buraki. Kolejną grupę producent nawozów reklamuje jako fosforowo-potasową. Są to w sumie wieloskładnikowe nawozy, w których jednak dominuje fosfor i potas, które są szczególnie ważne w uprawach kukurydzy, zbóż oraz drzew i krzewów owocowych. Następnie jest grupa nawozów potasowych, którą dystrybutor nawozów rolniczych szczególnie mocno poleca do upraw sadowniczych. Podnosi odporność roślin na chłód i suszę a także zwiększa ilość cukru, co wspomaga właściwości przechowalnicze owoców. Następnie mamy jeszcze mieszanki wszystkich powyższych kombinacji. Szczególnie popularne są oczywiście wieloskładnikowe i zrównoważone nawozy do ogólnego stosowania. Chociaż na co dzień nie spotykamy się zbyt często z nawozami, to są jednak one bardzo ważnym elementem współczesnej gospodarki żywnościowej. Bez ich udziału plony byłyby czasami kilkakrotnie mniejsze. Trzeba jednak być ostrożnym.

Nadmierne używanie nawozów nie tylko może doprowadzić do tak zwanego przenawożenia roślin ale może również zniszczyć środowisko przyrodnicze.