Działanie i zastosowanie sprężarki

Co roku powstają nowe maszyny, które wypierają z przemysłu swoich mniej wydajnych poprzedników. Niektóre z nich są po prostu ulepszeniem starych wersji, a niektóre ich zupełnie nowym odpowiednikiem. Jedną z maszyn, która na razie wielu dziedzinach jest niezastąpiona, jest śrubowa sprężarka.

Jak działa sprężarka

sprężarka śrubowaUrządzenie, którego celem jest dostarczanie do różnych instalacji sprężonego powietrza to sprężarka śrubowa, która wiele lat temu wyparła z rynku hałaśliwe i wibrujące zbyt mocno urządzenia. Jej działanie opiera się na obrocie przylegających do siebie śrub. Konstrukcja maszyny zapobiega występowaniu hałaśliwych wibracji i pozwala na tworzenie bardzo kompaktowych rozmiarów. Sprężarka śrubowa znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. Po pierwsze w kolejnictwie. Wyparła tu sprężarki tłokowe. Po drugie- w instalacjach przemysłowych, gdzie dostarcza do instalacji sprężone powietrze. Często też stosuje się tak zwna sprężarki przewoźne na placach budowy, gdzie zasilają maszyny budowlane. Na rynku wyróżniamy kilka rodzajów sprężarek. Podstawową klasyfikacją są sprężarki olejowe i bezolejowe. Te pierwsze stosuje się zazwyczaj przy produkcji leków lub wyrobów papierniczych. Drugie, natomiast, znajdują zastosowanie w pozostałych dziedzinach. W ostatnich latach naukowcy pracują nad ciągły ulepszaniem wydajności i jakości sprężarek. Z roku na roku wychodzą na rynek coraz bardziej zaawansowane technologicznie sprzęty.

Sprężarka śrubowa jest cenną maszyną dla przemysłu. Wyparła z rynku wielu hałaśliwych poprzedników, którzy zajmowali więcej miejsce i byli mniej skuteczni w działaniu. Rozwój technologii zapewne doprowadzi do sytuacji, kiedy i sprężarka zostanie wyparta przez nowocześniejszy sprzęt. Na razie jednak sprawdza się ona doskonale w wielu dziedzinach.