Filtry do procesu odwróconej osmozy w domu

Najlepszą wymyśloną jak do tej pory metodą uzdatniania wody jest odwrócona osmoza. Metoda stosowana jest do uzdatniania wody, która potem znajduje się w butelkach na półkach sklepowych. Gwarantuje najskuteczniejsze usuwanie zanieczyszczeń.

Z czego składają się filtry do osmozy odwróconej?

filtry odwróconej osmozyMetoda odwróconej osmozy może być obecnie również wykorzystywana w domu do usuwania z wody nawet najmniejszych zanieczyszczeń. Filtry odwróconej osmozy mogą być z powodzeniem używane w gospodarstwach domowych do oczyszczania wody do picia. Budowa filtra to kilka elementów: filtr węglowy (który usuwa wstępne zanieczyszczenia), membrana osmotyczna, pojemnik na wodę oraz kran. Membrana osmotyczna zatrzymuje prawie sto procent zanieczyszczeń z przepuszczanej przez nią wody. Dodatkowo sito membrany jest stworzone tak, że nawet najmniejsze zanieczyszczenie, wielkości jonu, zostanie przez nią zatrzymane. Proces ten wymaga jednak odpowiedniej siły, która przepcha wodę przez oczyszczający filtr. Dlatego filtry świetnie sprawdzają się w kranie. Ciśnienie jest wtedy wystarczająco silne aby mógł zajść proces oczyszczania. W przypadku oczyszczania wody pochodzącej ze studni lub jeziora, oprócz procesu odwróconej osmozy zaleca się jeszcze drugi. Po to, aby wykluczyć możliwość zakażenia biologicznego w wodzie. Dobrze sprawdza się filtr z membraną osmotyczną i dodatkowo lampą ultrafioletową. Lampa ma za zadanie ochronę przed bakteriami i wirusami.

Filtry z reguły muszą być co jakiś czas wymieniane. Istnieje też system, w którym następuje samoczyszczenie się sita membrany. Jeśli woda w domu jest twarda warto też zadbać o jej zmiękczanie. Wtedy filtry posłużą domownikom o wiele dłużej. Sito nie zostanie wtedy zatkane kamieniem z twardej wody oraz nie będzie pochłaniało zbyt wiele chloru.