Formy do odlewów z gliny

Od dziecka uwielbiałam prace plastyczne. Szczególnie lubiłam prace w glinie, którą wykopywałam z piaskownicy. Pasja ta została mi do dziś. Chodzę często na warsztaty ceramiczne aby nauczyć się czegoś nowego i podszkolić technikę.

Uniwersalna forma do gliny i nie tylko

formy do glinyGlina jest bardzo wdzięcznym i plastycznym materiałem. Można z niej formować najróżniejsze kształty i formy. Tylko od nas zależy co powstanie z takiego materiału. Możemy wykonać naczynia, wazy, garnki czy figurki. Na ostatnich warsztatach, na których byłam używaliśmy form do gliny. Z form tych następnie wyciągaliśmy odciśnięte kształty, które mogły być montowane jako ozdoba do mebli, luster, ścian czy paneli, ale również do doniczek. Zafascynowana możliwością wykorzystania gliny w inny sposób postanowiłam po warsztatach w swojej małej pracowni udoskonalić tę technikę. Formy można wykorzystać do różnego rodzaju materiałów. Nie tylko do gliny, ale także do akrylu czy masy papierowej. Formy do gliny są bardzo uniwersalne i bardzo dobrze się z nich korzysta. Są wygodne i bardzo poręczne. Dekoracje z takiej formy doskonale się prezentują i mają duży wachlarz zastosowań. Można ich również użyć do wyrobu mydła czy biżuterii. Jedne co może nas ograniczać w wykorzystaniu to nasza wyobraźnia. Ja dokonując zakupu foremek kupiłam je na potrzeby wyrobu dekoracji z gliny. Ale korzystanie z form jest tak przyjemnym zajęciem, że szybko zaczęłam szukać innych pomysłów na wykorzystanie tych form. Zajęcie to pochłaniało każde moje wolne popołudnie. I tak prócz pięknie ozdobionych mebli oraz ramy łóżka zyskałam dużą ilość ozdobnych ręcznie robionych mydełek. W najbliższym czasie zamierzam zacząć ozdabiać donice, które mam w ogrodzie.

Każdemu, kto lubi renowacje oraz zdobnictwo polecam spróbować z formami do gliny. Jest to wspaniały pomysł na wolne dni i na nowe hobby. Z formy można zrobić cokolwiek, a efekty będą naprawdę zadziwiające. Glina jest bardzo plastycznym materiałem podatnym formowanie.