Jak wybrać obuwie na urlop w górach

Wyjazd w góry to świetny pomysł o każdej porze roku. Piękne krajobrazy podczas wchodzenia na szczyty wynagradzają wysiłek, jaki musimy podjąć, aby się tam znaleźć. Pokonując czasem tysiące metrów pod górę warto zadbać o swoją wygodę i bezpieczeństwo, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt utrudnionego dotarcia pomocy w przypadku ewentualnego skręcenia kostki.

Cechy dobrego obuwia górskiego

obuwie w góry na latoW terenie górskim ogromne znaczenie ma nasz ubiór. Zimą należy pamiętać przede wszystkim o ciepłej odzieży, która uchroni nas przed wychłodzeniem w trudnych surowych warunkach panujących na szczycie. Natomiast planując letni wyjazd, na przykład podczas wakacyjnego urlopu, warto przyłożyć się do wyboru odpowiednich butów. Pomimo, że nie ma modelu uniwersalnego i będziemy potrzebować innych butów w zależności od wysokości gór, w które się wybieramy, obuwie w góry na lato powinno charakteryzować się solidnym usztywnieniem w okolicach kostki oraz odpowiednią wentylacją, aby zapewnić skórze dostateczny dopływ powietrza podczas wędrówek w cieplejsze dni. Podstawą górskiego buta jest również jego podeszwa. Nawet latem, kiedy nawierzchnia, na której stawiać będziemy swoje stopy wydawać się może niegroźna, warto pomyśleć o obuwiu z dobrą przyczepnością, ponieważ deszcz w górach może nas spotkać o każdej porze roku, a wówczas mokre skały stają się bardzo nieprzyjazne. Aby przygotować się na niesprzyjające warunki atmosferyczne przemyślenia wymaga również kwestia wodoodporności, jednak należy pamiętać, że każda dodatkowa warstwa może powodować zmniejszenie oddychalności.

Aby wyjazd z rodziną w malownicze Bieszczady nie zakończył się uziemieniem w hotelu, spowodowanym skręconą kostką, warto pomyśleć o tym odpowiednio wcześniej i zadbać o zminimalizowanie ryzyka uszkodzenia naszych stawów. Nawet w okresie letnim nie powinniśmy wybierać się w góry w typowym obuwiu miejskim, jakim są trampki czy adidasy.