Kiedy enkoder absolutny jest odpowiedni dla projektu?

Kiedy musisz zmierzyć prędkość, kierunek ruchu lub położenie obracającego się wału, prawdopodobnie niezastąpiony będzie enkoder obrotowy. A kiedy trzeba wybrać jeden należy wziąć pod uwagę dwa główne typy enkoder inkrementalny i enkoder absolutny. Dokonanie właściwego wyboru jest ważne aby zrozumieć czym są, czym różnią się od enkoderów inkrementalnych oraz w jakich sytuacjach są pomocne. Enkoder zapewnia unikalną wartość pozycji i danych w każdym punkcie obrotu reprezentując pozycję absolutną enkodera.

Opcje enkodera inkrementalnego

inkrementalny enkoderOd momentu włączenia enkoder może wskazać dokładną pozycję obracającego się wału, który mierzy. Czyni to za pomocą czujnika optycznego, magnetycznego lub pojemnościowego aby odczytać unikalny kod z dysku który obraca się wraz z wałem. Co najważniejsze, enkoder umożliwia wykonanie bez konieczności obracania wału i może śledzić pozycję nawet w przypadku chwilowej utraty zasilania. Im więcej unikalnych kodów znajduje się na dysku enkodera tym dokładniejszy będzie odczyt pozycji. Ponieważ wyjście enkodera jest zawsze tylko w 1 z 4 powtarzających się stanów. Z zasady  inkrementalny enkoder powinien odnosić się do znanej stałej lokalizacji lub domu aby zapewnić znaczące informacje o położeniu. Z lokalizacji wyjściowej często zgodnej z impulsem indeksującym enkodera można śledzić przyrostową zmianę obrotu wału i poznać bezwzględną pozycję wału. Musi się to zdarzyć za każdym razem, gdy włączasz enkoder inkrementalny lub w przypadku chwilowej utraty zasilania. W związku z tym uzyskanie bezwzględnego odczytu położenia zajmuje więcej czasu a wał musi się obrócić, aby go uzyskać. Standardowo inkrementalny enkoder jest mniej złożony niż modele bezwzględne. Do monitorowania prędkości, kieruneku ruchu lub pozycji względnej, enkoder inkrementalny jest zwykle najlepszą opcją, ale gdy kluczową kwestią jest pozycja bezwzględna, najlepszym rozwiązaniem jest enkoder absolutny.

Systemy w których zastosowano enkodery uzyskują pozycję poprzez odczytanie kodu z kontrolą błędów z enkoderów binarnych lub cyfrowo przez magistralę szeregową zliczającą impulsy. Wiąże się z tym fakt że stosunkowo łatwo jest połączyć więcej niż jeden enkoder absolutny w tym samym systemie. Podczas używania enkoderów monitorowanie wyjść z wielu urządzeń może być bardzo skomplikowane i wymagać znacznej mocy obliczeniowej. Jednak enkodery można połączyć z centralną magistralą komunikacyjną aby uzyskać dane z każdego z nich indywidualnie co wymaga znacznie mniejszej mocy obliczeniowej do interpretacji odczytu.