Kolumny rektyfikacyjne

Na czym tak naprawdę polega rektyfikacja? Wiele osób, które słyszą takie hasło może się zastanawiać nad jego znaczeniem, a prawda jest taka, że pojęcie to jest bardzo techniczne, troszeczkę chemiczne, ogólnie można rzec, że należy do branży inżynierii procesowej. Ale ta wiedza nada nie daje nam odpowiedzi na czym polega rektyfikacja. Wyjaśnijmy więc dokładnie ten proces.

Kolumny rektyfikacyjne jako rodzaj destylacji

solidne kolumny rektyfikacyjneRektyfikacja to część szerzej pojętego pojęcia destylacji. Destylacja polega na rozdziale mieszanin, konkretnie ich składników poprzez odparowanie i skraplanie cieczy, co właśnie powoduje rozdział. Jeżeli dana ciesz składa się z kilku składników, to każdy z nich ma inną temperaturę skraplania, inną temperaturę parowania i wykorzystując te różnice możemy stosować solidne kolumny rektyfikacyjne do rozdziału. Warto wiedzieć, że rektyfikacja wykorzystuje te właśnie różnice, ale konkretny docelowy rozdział cieczy następują na półkach. Kolumna złożona jest z półek i na każdej z nich następuje rozdział mieszaniny. Proces ten jest często wykorzystywany w przemyśle i jest bardzo skuteczny, a kolumny są naprawdę sprawdzoną metodą na destylacje i dają one bardzo dobre wyniki w przypadku ich stosowania.

Na koniec pamiętajmy, że w zależności od tego jakie mamy substancje do rozdzielenia i w jakich warunkach tego rozdziału zamierzamy dokonać, toteż takie efekty otrzymamy. Najlepsze efekty możemy uzyskać rozdzielając składniki w podobnych warunkach, czyli w mniej więcej stałej temperaturze i w warunkach stałego ciśnienia. Wtedy rozdział będzie najkorzystniejszy. Warto znać takie metody, ponieważ są one często wykorzystywane w przemyśle i dzięki nim my również korzystamy. Kolumny rektyfikacyjne więc w pewnym sensie przynoszą korzyści każdemu z nas.