Komfortowe podłoża z kwarcu

Podłoga areny, ringu i podwórka jest bardzo ważna zarówno dla dużych ośrodków jeździeckich, jak i małych prywatnych stajni. Trzeba przyznać, że niejednokrotnie jazdy konne odbywały się po błocie, kurzu lub twardym suchym podłożu. Takie nawierzchnie są trudne dla wielu rowerzystów, a także stajennych właścicieli, ponieważ jazda w takich warunkach jest niewygodna i coraz mniej pożądana w jeździe.

Specjalne podłoża do jazdy

specjalne podłoże kwarcowePiasek kwarcowy to ostatnia wierzchnia warstwa, po której biegają konie. Układa się go na specjalnie przygotowanych głębszych warstwach (tłuczeń, żwir). Największymi zaletami takiego podłoża są: doskonała niezależność od pogody oraz bezpieczeństwo i wygoda dla nóg koni. Piasek kwarcowy świetnie nadaje się  na zawody, ale nie nadaje się na podkowy do codziennego treningu, ponieważ działa jak pumeks. Pod mikroskopem ziarnka piasku kwarcowego wyglądają jak kryształy potłuczonego szkła. Koń który codziennie trenuje na takiej nawierzchni, bardzo mocno pociera kopyta. Jeśli jest podkuty, podkowa zużywa się szybciej. Kolejnym minusem jest to, że specjalne podłoże kwarcowe nie jest tanie. Transport surowców ma znaczący wpływ na ceny. Poza tym plami też buty. Wymaga również częstego zwilżania, gdyż po wyschnięciu łatwo jest zwiewany przez wiatr i rozprowadza drobinki piasku. Zimą gdy powierzchnia jest zmarznięta podłoże z piasku kwarcowego staje się śliskie. Dlatego mimo wielu zalet, jakie niesie ze sobą podłoże z kwarcu, warto rozważyć również alternatywy dla podkładu.

Stodoły sportowe, w których regularnie trenuje się skoki, pokazy ujeżdżania i inne sporty, szczególnie ubolewają nad odpowiednim terenem. Pamiętajmy, że to nasze konie muszą po nim biec i to właśnie ich kopyta najbardziej odczuwają niedoskonałości podłoża, dlatego warto zadbać jego odpowiednie wyłożenie.