Komora laminarna – zasada działania

 

Loża laminarna swoje zastosowanie odnajduje głównie w laboratoriach. To właśnie tam umożliwia ona pracę w sterylnych warunkach zapewniając ochronę przed zanieczyszczeniami mogącymi dostać się z zewnątrz. W jej wnętrzu dochodzi do warstwowego oraz niezaburzonego przepływu jałowego powietrza. Na wcześniejszym etapie jest ono również filtrowane z zanieczyszczeń stałych.

Zastosowanie loży laminarnej

loża laminarnaDzięki loży laminarnej znajdujące się wewnątrz powietrze jest wolne od jakichkolwiek pyłów oraz zanieczyszczeń. Zapewnia to bezpieczną prace z materiałami medycznymi. Z jej zastosowaniem możemy spotkać się w takich branżach medycznych jak mikrobiologia, genetyka oraz wirusologia. Ponadto loża laminarna wyposażona jest w regulowany wentylator, który pozwala na ustawienie prędkości przepływu powietrza przez komorę. Nowoczesne urządzenia wyposażone są w wiele innych elementów jak na przykład bakteriobójcza lampa UV, czujniki wilgotności czy czujniki temperatury. Ponadto posiadają funkcję dwustopniowego oczyszczania powietrza oraz cyfrowy panel kontrolno-sterujący. Wszystkie te parametry pozwalają na jeszcze bezpieczniejszą oraz dokładniejszą pracę w laboratorium. Każda loża, aby została oddana do użytku i spełniała odpowiednie normy, musi posiadać atesty, zwykle umieszczane w instrukcji użytkowania. Ponadto zwróćmy także uwagę czy urządzenie posiada świadectwo jakości poświadczające o skuteczności działania. W lożę laminarną wyposażone są nie tylko laboratoria, ale również doskonale nam znane apteki.

Samo korzystanie z loży laminarnej nie jest skomplikowane, kiedy jednak mamy po raz pierwszy styczność z urządzeniem warto zapoznać się z instrukcja. Pamiętajmy również, że sam operator pracujący w komorze musi być odpowiednio ubrany. Wymagane jest dokładne umycie rąk środkiem odkażającym. Następnie pracownik zakłada fartuch z długimi rękawami zasłaniającymi skórę oraz odpowiednie rękawiczki.