Kto czyta, nie błądzi – narzędzia

Witam serdecznie. Jestem właścicielem małej tokarki manualnej. Kupiłem ją jako używaną i wyremontowałem (musiałem wymienić tylko pasy klinowe, biegnące od silnika). Ostatnim domem tej maszyny była Bydgoszcz. Tam służyła w jakimś małym zakładzie do dorabiania części.

Jakie narzędzia do tokarki?

narzędziaPonoć była mało używana, z czym mógłbym się zgodzić, ponieważ pasy klinowe popękały od starości, a nie z przetarcia. Teraz moim zadaniem jest rozpoznanie, które narzędzia skrawające warto kupić do niej. Również narzędzia pomiarowe by mi się przydały, dysponuję bowiem tylko jedną, a na dodatek nie precyzyjną, suwmiarką. Ponieważ prowadzę warsztat samochodowy, taka tokarka firmy Pramet – tak przynajmniej jest napisane na tabliczce znamionowej – powinna mi się bardzo przydać. Wcześniej jeździłem do różnych tokarzy. I różnie bywało z jakością części, jakie zamawiałem do wytworzenia. Także ceny ich usług nie były za tanie. A wiadomo, że za wszystko zapłaci klient, nie mogę przecież dokładać do interesu. Droga usługa tokarska, gdy potrzebowałem jakąś część dorobić, bo nie szło jej dostać w sklepie, nieraz była powodem kłótni z klientem. W takich sytuacjach ja rezygnowałem z jakiegokolwiek zysku dla siebie, aby wyjść z twarzą z opresji i nie stracić klienta. Dzisiaj bowiem trzeba ludzi szanować, nieraz człowiek musi stracić, aby zyskać w przyszłości.

Także siedzę sobie teraz przed komputerem i czytam o narzędziach skrawających, o ich jakości i cenie. Zastanawiam się czy nie kupić ich spod marki tego samego producenta, co moja świeżo zakupiona maszyna. Ale jeszcze muszę się porządnie rozczytać w temacie, nim podejmę jakąkolwiek decyzję.

Więcej można znaleźć na: http://www.beldo-vis.pl