Macierzanka jako roślina lecznicza, przyprawowa i ozdobna

W polskich ogródkach bardzo często można znaleźć krzewinki macierzanki cytrynowej. Roślina ta znana jest też pod inną nazwą, zdecydowanie bardziej popularną – tymianek. Jest to nie tylko ziele ozdobne, ale również wykorzystywane jako przyprawa i w leczeniu różnych schorzeń.

Zastosowanie zbiorów macierzanki cytrynowej

macierzanka cytrynowa hurtDlatego warto kupić sadzonki macierzanki i uprawiać je we własnym ogródku. Macierzanka cytrynowa jest tak naprawdę genetyczną krzyżówką. Powstała ona z połączenia macierzanki piaskowej oraz macierzanki tymianek. Cechą charakterystyczną tej rośliny jest zapach. Porównywany jest on do ostrego, ale też orzeźwiającego zapachu cytryny. Każdy ogródek skalny powinien być ozdobiony macierzanką cytrynową. Macierzanka należy do roślin zadarniających. Ważne jest też to, że ziele szybko się rozkrzewia. Warto kupić takie rośliny jak macierzanka cytrynowa hurt, które nie tylko pięknie wyglądają w ogródku, ale do tego fantastycznie pachną. Macierzanka jest w stanie wedrzeć się między każdy kamień. Jest to roślina, która kwitnie. Kwiaty macierzanki cytrynowej są liliowo-różowe. W okresie kwitnienia kwiaty tworzą na skałach przepiękny dywan. Zaletą macierzanki cytrynowej jest to, iż jest rośliną wieloletnią. Można ją uprawiać nie tylko w gruncie, ale nadaje się także do uprawy w doniczkach. Zbiory macierzanki należy prowadzić co roku. Można je później wykorzystać nie tylko w kuchni jako przyprawa, ale również w celach leczniczych.

Macierzanka nadaje się idealnie do przyrządzania dań kuchni włoskiej oraz francuskiej. Z tymianku można przygotowywać specjalne napary, inhalacje, które pomagają pozbyć się przeziębienia. Napary dobrze działają też w przypadku kaszlu oraz ropnego zapalenia migdałków (czyli anginy). Macierzankę przycina się na wiosnę. Jest doskonałym dodatkiem do oliwy.