Miękka wkładka do buta

W wygodnych butach można przechodzić cały dzień i nie czuć żadnego dyskomfortu. Powszechnie uważa się, że sportowe obuwie jest najlepsze, bo idealnie pasuje do stopy, nie posiada szkodliwego obcasa, ani koturny. Jednak zdarza się, że i takie sprawia dyskomfort jeżeli jest źle dobrane.

Jakie mamy rodzaje wkładek do butów?

wkładki do butówButów nigdy nie należy kupować bez przymierzania, ponieważ zawsze może się okazać, że jeden różni się od drugiego, albo posiada jakiś ukryty defekt. Wyjątkiem są sklepy internetowe, które umożliwiają zawsze bezproblemowy zwrot towaru. Dobry but musi być miękkie w środku, a jego wkładka powinna idealnie przylegać do podłoża. Większość producentów obuwia stosuję wielowarstwowe wkładki do butów, które amortyzują, ale także dobrze izolują stopę od podłoża. Najczęściej są wykonane z naturalnej skóry, albo z weluru, który jest powszechnie stosowany w butach zimowych. Poza klasycznymi wkładkami, które muszą się znajdować w każdym bucie, możemy nabyć także wkładki, które zwiększają komfort chodzenia. Są to na przykład żelowe wkładki stosowane przez kobiety w butach na szpilce. Obcas powoduje, że stopa znajduje się w nienaturalnym wygięciu i następuje duże obciążenie na podbicie stopy. W takich sytuacja wkładki potrafią przynieść ulgę i złagodzić ból podczas chodzenia. Dodatkowo specjalna struktura wkładki chłodzi zmęczoną stopę i amortyzuje każdy ruch. Poza żelowymi, dostaniemy także silikonowe, skórzane i wykonane z korka wkładki. Każda posiada nieco inne właściwości.

Większość wkładek należy samodzielnie wkleić do buta, choć dostaniemy też takie, które wystarczy dopasować do rozmiaru stopy i włożyć do środka. Jeżeli czujemy jakikolwiek dyskomfort w trakcie chodzenia, to nie warto cierpieć, tylko jak najszybciej zastosować odpowiednie wkładki, które przyniosą nam ulgę.