Mukowiscydoza — objawy i przyczyny zwłóknienia

Chorzy wciąż czekają za lekiem, dzięki któremu skończą się codzienne zmagania z mukowiscydozą. Jest to poważna przypadłość, która dotyka wielu ludzi na całym świecie. Jak radzić sobie z wyniszczającym wpływem choroby na ludzki organizm?

Objawy i przyczyny zwłóknienia torbielowatego

zwłóknienie torbielowateJest to choroba genetyczna, która polega na nieprawidłowym funkcjonowaniu układu pokarmowego, rozrodczego i oddechowego. Złe działanie gruczołów śluzowych powoduje, że nasze ciało odmawia posłuszeństwa i nie odrzuca składniki odżywcze, takie jak węglowodany czy cukry, które są potrzebne do prawidłowego rozwoju. Zwłóknienie torbielowate jest dziedziczne i wiąże się z nieprawidłowościami w genotypie ojca i matki. Czy jest to uleczalna choroba? Obecnie nie istnieje zabieg, które pozwalałby na wyleczenie chorującego. Specjaliści mogą pomóc w minimalizowaniu szkód, które wynikają z destrukcyjnego charakteru mukowiscydozy. Zwłóknienie torbielowate można leczyć poprzez np. bieżącą rehabilitację oddechową, stosowanie leków mukolitycznych rozrzedzających wydzielinę zalegającą w płucach oraz specjalistyczna dieta oparta na produktach o wartościach energetycznych. Osoby chorujące na zwłóknienie torbielowate muszą mieć specjalistyczną dietę opartą na tłuszczach i białku. Wśród objawów, z którymi się spotykają chorzy, można napotkać się m.in. z uciążliwym kaszlem, przewlekłym zapaleniem zatok bocznych oraz powiększeniem objętości brzucha. Pierwsze symptomy są już wykrywalne u niemowląt, dlatego zaleca się, by przeprowadzić badania jak najszybciej, by móc rozpocząć walkę z chorobą.

Świat medycyny nie zna sposobu, by trwale zapewnić komfort chorującemu i wyleczyć go na stałe. Specjaliści starają się poznać dokładne działanie choroby, aby odkryć skuteczną formę leczenia. Obecny rozwój medyczny pozwala na minimalizacji jej toksycznych skutków.