toczenie cnc

O historii toczenia cnc

CNC – ten skrótowiec brzmi dość tajemniczo, prawda? Być może przywodzi na myśl pewną stację telewizyjną raczej, niż zaawansowaną technologicznie metodę obrabiania materiałów, ale zapewniamy, że mamy do czynienia właśnie z tym drugim. Czym jest cnc? Po rozwinięciu tego skrótowca i przetłumaczeniu go na język polski otrzymamy „komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych”.

Czym jest toczenie cnc?

toczenie cncNie wydaje się już ani odrobinę tak skomplikowane, prawda? Dziś nowoczesne toczenie cnc Śląsk jest wykorzystywania do szybkiej i masowej produkcji złożonych kształtów w różnych materiałach. A co najważniejsze – umożliwia dokonanie tego w sposób precyzyjny. Bardzo często jest to tworzenie elementów urządzeń, czy obiektów poprzez usuwanie niepotrzebnych warstw, czy ilości materiału, czyli innymi słowy – obróbka skrawaniem. Przykładem takiej obróbki może być wykorzystanie noży obrotowych przy wycinaniu, czy może raczej rzeźbieniu pożądanych kształtów. Jest to frezowanie cnc. Wracając jednak do historii samej metody, to za wikipedią możemy, że pierwsze obrabiarki projektowano do z góry przewidzianych i określonych celów. Nie było możliwości zaprogramowania żadnego innego projektu, czy konfiguracji. W latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku pojawiły się pierwsze urządzenia sterowane numerycznie, czyli nc – było to jednak w Stanach Zjednoczonych, a więc daleko było jeszcze do tego, by tak zaawansowana technologia pojawiła się choćby w Polsce, w naszych zagłębiach przemysłowych, jak Śląsk. Dopiero w latach osiemdziesiątych pojawiła się możliwość zastosowania mikrokomputerów do kontroli obliczeń i edycji projektów, co umożliwiło w dalszym rozrachunku programowanie różnych zadań. CNC na zawsze zmieniło branżę produkcyjną. Dzisiaj każda firma wytwórcza dysponuje urządzeniami takimi jak obrabiarki sterowane numerycznie. Doprowadziło to do popularyzacji różnych metod obróbki, jak choćby toczenie cnc.

Dzięki nowoczesnej technologii obraz przemysłu w każdej dziedzinie zmienia się dynamicznie i diametralnie. Można z silnym przeświadczeniem założyć, że komputery będą w coraz większym stopniu odpowiadały za kontrolę procesów produkcyjnych.