Opatrunki parafinowe dla ran powierzchniowych

 

Każda potrzebuje innego rodzaju opatrunku. Dobry opatrunek jest bardzo ważny. To on ma wpływ na prawidłowe i bezpieczne gojenie się ran. Rodzaj użytego opatrunku zależy od miejsca zranienia, głębokości i szerokości rany, oraz od jej rodzaju.

Rodzaje stosowanych opatrunków

opatrunek parafinowyOpatrunki osłaniające – przeznaczone są do osłaniania powierzchownych ran. Jest to najprostszy rodzaj opatrunku, zalicza się doń: plastry opatrunkowe, gaziki, bandaże oraz opatrunek parafinowy. Parafina chroni przed zakażeniem rany oraz przyspiesza jej gojenie się. Do ran, które należy obłożyć tego typu opatrunkami zaliczają się skaleczenia, niewielkie oparzenia, otarcia czy owrzodzenia. Opatrunki uciskowe – związane są z tamowaniem krwi. Ich zadaniem jest uciśnięcie miejsca w taki sposób, aby zlikwidować krwawienie w danym miejscu. Bardzo ważne jest, aby opatrunek został założony możliwie szybko. Stosowany jest na przykład przy ranach postrzałowych. Opatrunek obłożeniowy – to opatrunek, który zabezpiecza i usztywnia ciało obce w ciele zanim zostanie usunięte przez lekarzy. Powinien być stosowany we wszystkich przypadkach kiedy w wyniku wypadku w ciele pacjenta znajduje się fragment ciała obcego. Jeśli jest to maleńki odłamek szkła można usunąć go dość łatwo. Jeśli jednak fragment jest większy, wymagana jest pomoc specjalistów. Opatrunek usztywnia ciało obce, aby to nie przemieszczało się w ciele poszkodowanego i nie wyrządziło większych obrażeń.

Przy urazach nosa stosowany jest tak zwany opatrunek procowy. Ten rodzaj opatrunku można założyć wygodnie na nos bez konieczności owijania głowy pacjenta bandażem. Opatrunek sięga za uszy pacjenta i dzięki temu stabilnie utrzymuje się na twarzy. Warto posiadać tą podstawową wiedzę, aby potrafić w przyszłości komuś pomóc.