Ostatnimi czasy zajmuje się projektowaniem przyczep

Od kilku lat pracuję jako projektant. W swojej karierze wykonywałem już różnego rodzaju zlecenia. Ostatnimi czasy postanowiłem zmienić środowisko pracy. Znalazłem zatrudnienie w firmie zajmującej się produkcją części do różnego rodzaju pojazdów mechanicznych. Od zawsze marzyłem o pracy w branży motoryzacyjnej. Przekrój wykonywanych zleceń jest tutaj ogromny. Ostatnimi czasy zajmuje się sporo różnego rodzaju przyczepami samochodowymi. Jest to zadanie wymagające sporej wiedzy.

Zamki jako elementy newralgiczne

zamek do przyczepyKonstrukcja przyczepy musi zapewnić odpowiednią nośność dla ładunku, który będzie na niej przewożony. Wszystko musi być wykonane zgodnie z obowiązującymi normami co dodatkowo komplikuje sprawę. Projekty te zajmują mi sporo czasu, ale jednocześnie sprawiają dużo frajdy. Dzięki nim czuję, że rozwijam się zawodowo przez co będę w przyszłości jeszcze bardziej cenionym specjalistą. Szczególnie trudnym zadaniem okazało się ostatnio zaprojektowanie pewnej części, z którą miałem sporo zabawy. Był to zamek do przyczepy. Element z pozoru mało istotny, jednak bardzo ważny z punktu widzenia użytkowania przyczepy. Element ten musi wytrzymać różnego rodzaju naciski wywierane na drzwi przez ładunek, który może się przemieszczać w przestrzeni ładunkowej. Oczywiście ładunek na przyczepie powinien być zabezpieczony na przyczepie za pomocą pasów transportowych w taki sposób żeby nie wykonywał on zbyt dużych ruchów.

Jako projektant muszę jednak brać pod uwagę różne scenariusze. Przez to właśnie należy zaprojektować takie elementy jak zamki czy zawiasy z zapasem wytrzymałości, który zapewni długą i niezawodną eksploatację całości konstrukcji. Przez to nasz wyrób będzie mógł konkurować z rozwiązaniami innych firm, które również zajmują się konstrukcją elementów motoryzacyjnych.