hamulec elektromagnetyczny

Produkcja hamulców elektromagnetycznych

Parę miesięcy temu niedaleko mojego miejsca zamieszkania rozpoczęto budowę zakładu, który miał produkować różnego rodzaju układy hamulcowe do maszyn przemysłowych. Z racji, że akurat poszukiwałem pracy pomyślałem by złożyć tam CV i udało się, zostałem przyjęty.

Hamulec na linii technologicznej

hamulec elektromagnetycznyMiałem co nieco doświadczenia z produkcją elementów do maszyn przemysłowych, albowiem kiedyś produkowałem noże krążkowe, a dokładnie pokrywałem je warstwą ochronną z teflonu. Wiedziałem zatem czego się spodziewać po pracy. Jednak gdy zjawiłem się pierwszego dnia na szkoleniu z obsługi urządzeń na linii technologicznej byłem szczerze zaskoczony nowoczesnością zakładu. Wszystko było oczywiście nowe i błyszczące tak jak produkowane tu hamulce. Było kilka linii technologicznych. Na jednej produkowano hamulce elektromagnetyczne proszkowe, na drugiej talerzowe, a na trzeciej hamulce hydrauliczne. Ja zostałem przydzielony do hamulców proszkowych, zatem zapoznano mnie ze stanowiskiem pracy, omawiając wszelkie możliwe do wystąpienia zagrożenia podczas wykonywania powierzonego mi zadania. Dowiedziałem się także, jak produkuje się taki doskonałej jakości hamulec elektromagnetyczny od początku do końca, czyli przebrnąłem pokrótce przez wszystkie stanowiska na linii technologicznej, a dodatkowo dowiedziałem się, dla kogo, a dokładnie dla jakiej głównie branży nasze hamulce są produkowane. Jak się okazało hamulce proszkowe świetnie sprawdzają się w maszynach i urządzeniach lakierniczych, a także drukarskich, często wykorzystuje się je również w windach i schodach ruchomych.

Przy produkcji hamulców, powiedziała nam pani przeprowadzająca szkolenie, każde stanowisko produkcyjne jest istotne i ważne, jednak największa odpowiedzialność spoczywa na kontrolerach jakości, albowiem element jakim jest hamulec, w dużym stopniu odpowiada za bezpieczeństwo osób mających z nim styczność, dlatego nie można pozwolić sobie na jakiekolwiek niedopatrzenia.