Różne zastosowania chlorku wapnia

Każdy, kto uczył się w szkole chemii, doskonale pamięta fakt, że ta sama substancja chemiczna może być wykorzystywana na różne sposoby. Często nawet ten sam związek chemiczny służy do produkowania dóbr z zupełnie odmiennych branży, co wydaje nam się niezrozumiałe.

Chlorek wapnia jest bezpieczny

chlorek wapniaNa przykład glikol propylenowy – jest stosowany w przemyśle spożywczym, jako konserwant bądź emulgator, a także składnik różnych barwników i aromatów. Ta sama substancja służy też do produkcji płynów zapobiegających zamarzaniu czy takich produktów, jak płyn do centralnego ogrzewania. W kosmetyce zaś jest stosowany jako substancja dobrze nawilżająca skórę, a także nadająca kosmetykowi satysfakcjonującą konsystencję emulsji. Znajduje się na przykład w pastach do zębów, płynach do płukania jamy ustnej czy też środkach czystości dedykowanym dłoniom. Na początku wydaje się to dziwne, niezwiązane ze sobą, ale wiele wyjaśnia fakt, że nie jest to substancja toksyczna, więc nie ma przeciwwskazań, aby używać jej w przemyśle spożywczym. Jeśli chodzi o specyfiki dobrze radzące sobie z zamarzniętymi powierzchniami, nie można tu nie wspomnieć o powszechnie znanej i stosowanej substancji, jaką jest sól drogowa. Przede wszystkim składa się na nią nieorganiczny chlorek wapnia – jest znacznie mniej niszczący dla powierzchni niż chlorek sodu. Chlorek wapnia jest zdecydowanie mniej szkodliwy dla roślinności, a także lepiej sobie radzi w zderzeniu z niskimi temperaturami. Co ciekawe, także jest stosowany w przemyśle spożywczym jako regulator kwasowości, a także stabilizator czy też substancja wiążąca.

Oprócz tego wykorzystuje go też lecznictwo w przypadkach niedoboru wapnia. Jak widać powyżej, wykazałam, że ta sama substancja może pojawiać się w przeróżnych dziedzinach naszego życia, w różnych formach.