Teren zabezpieczony barierami taśmowymi

W zeszłym roku do polski zawleczony został afrykański pomór świń. Jest to choroba zakaźna którą przyniosły do naszego kraju dziki z krajów wschodnich. Na razie ogniska zachorowań pojawiają się tylko i wyłącznie na Podlasiu co jest dobrą wiadomością, ponieważ produkcja trzody chlewnej nie jest tam zbyt intensywna, dlatego jesteśmy w stanie w pewnym stopniu kontrolować jej rozprzestrzenianie się.

Zabezpieczenie kraju barierami taśmowymi

tanie bariery taśmowePonieważ afrykański pomór świń jest chorobą zwalczaną z urzędu dlatego w przypadku gdy na fermie pojawi się podejrzenie jej wystąpienia podejmuje się szczególne środki ostrożności. Przede wszystkim powiadamiany jest Powiatowy Lekarz Weterynarii. Ferma jest zamykana i objęta kwarantanną. Okolica zostaje zamknięta dla przejazdu zwierząt i ludzi niepowołanych. W tym celu stosuje się różne sposoby. Stosuje się tanie bariery taśmowe o ostrym zabarwieniu, a więc dobrej widoczności. Skutecznie oznaczają one zabezpieczany teren i są proste w użyciu. Niewielki koszt łączy się tu z dużą skutecznością. Ludzie którzy widzą takie taśmy nie są skorzy, by je przechodzić. Na drogach do fermy umieszczane są wanienki lub maty dezynfekcyjne by nie dochodziło do transmisję patogenów poza teren hodowli. Prowadzone zostają badania zwierząt. W tym celu pobiera się próbki i wysyła do laboratorium w Puławach. Jeżeli wyniki są pozytywne hodowcy nie czeka dobra wiadomość. Ze względu na to, że choroba łatwo się rozprzestrzenia, leczenie jest zabronione. Całe stado jest ubijane, a gospodarz dostaje adekwatne do aktualnych cen odszkodowanie. Zostaje też wprowadzony obszar wokół gospodarstwa w którym zakazany jest chów świń. Rolnicy na tym terenie również otrzymują pieniądze za poniesione w ten sposób straty.

Lekarze weterynarii robią wszystko, by choroba nie rozprzestrzeniała się wgłąb kraju. Jej pojawienie się w Polsce już samo w sobie jest niebezpiecznym wydarzeniem, lecz sytuacja na razie jest utrzymywana na stabilnym poziomie. Musimy dopełnić wszelkich starań by taki stan utrzymał się a następnie poprawił.