Typy kominków

Przed zakupem kominka zawsze warto zadać sobie pytanie: jak często planuję go używać? Jest to główny czynnik, który powinien decydować o naszym wyborze, zatem nie powinniśmy nad tą kwestią przechodzić po prostu do porządku dziennego.

Godny uwagi kominek z płaszczem wodnym

kominek z płaszczem wodnymIntensywność użytkowania i przeznaczenie urządzenia zdecydują o wyborze konkretnego typu. Przyjrzyjmy się zatem jak możemy sklasyfikować kominki nowoczesne pod względem rodzaju konstrukcji i funkcjonalności. Kominki z otwartym paleniskiem, zwane klasycznymi, charakteryzują się stosunkowo niską wydajnością, jeśli chodzi o ogrzewanie pomieszczenia, a poza tym efekt nie utrzymuje się zbyt długo. Są jednak też najbardziej naturalne – palimy drewnem i możemy obserwować trzaskający wesoło w palenisku żywy ogień. Drugim, bardziej popularnym rozwiązaniem są kominki z wkładem kominkowym. Ich wydajność w kwestii ogrzewania jest znacznie lepsza, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę kominek z płaszczem wodnym, który można podłączyć do instalacji grzewczej w domu. Nagrzana woda będzie wtedy przez nią przepływać, ogrzewając wszystkie pomieszczenia, a następnie wracać do komory. Możemy regulować moc grzewczą kominka poprzez regulowanie dostępu świeżego powietrza do komory spalania. Kominki w systemie DGP, rozprowadzają ciepłe powietrze po kilku pomieszczeniach za pomocą rurek na odległość około trzech metrów.

 

Do dalszego przewodzenia potrzeba już turbin zasysających powietrze dalej. Kominek z płaszczem będzie z kolei działał na zasadzie pieca na paliwo stałe. Nasz wybór powinien oczywiście być podyktowany realnym zapotrzebowaniem na konkretne funkcje. 

Więcej na temat różnych rozwiązań kominkowych na stronie http://archonhome.pl