Uprawianie grzybów leśnych

Grzyby są od wieków cenione za swoje walory smakowe. Niemniej jednak nie da się ukryć, że znalezienie takich grzybów w lesie nie jest sprawą prostą i oczywistą dla każdego. Konieczne bywa spędzenie w lesie długich godzin zanim uda się znaleźć chociaż jeden okaz. Doświadczonym grzybiarzom nie sprawia to aż takiego problemu ale również bez wizyty w lesie się nie obejdzie. 

Sprawdzone grzybnie mikoryzowe 

przydomowa uprawa grzybów leśnychPraktycznie każdy gatunek grzybów ma zupełnie inne wymagania jeśli chodzi o warunki w jakich ma występować. Jedne gatunki grzybów wolą miejsca zacienione oraz wilgotne a jeszcze inne preferują takie miejsca gdzie jest dość dużo światła. Obecnie jednak niekoniecznie musimy udawać się do lasu by znaleźć grzyby. Otóż dostępne w sprzedaży są gotowe grzybnie, z których nasze grzyby po prostu wyrosną. To właśnie dzięki nim możliwa jest przydomowa uprawa grzybów leśnych. Grzybnie tego typu występują w dwóch postaciach. Pierwszą z nich jest grzybnia w formie gotowych bloków z gleby. W takim bloczku znajduje się dokładnie wszystko to czego grzyby potrzebują do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Mowa tutaj o próchnicy oraz najróżniejszych związkach organicznych, z których grzyby korzystają. Uprawianie grzybów w ogrodzie może się opierać również o inną wersję grzybni. Chodzi tutaj o grzybnię w płynie. Jest to swego rodzaju szczepionka, którą stosuje się w pobliżu systemów korzeniowych naszych drzew rosnących w ogrodzie. 

Na dzień dzisiejszy grzyby leśne są bardzo pożądane. W szczególności często słyszy się o zapotrzebowaniu na borowiki ponieważ są to grzyby najbardziej w Polsce cenione. Grzyby te również dzielą się na podgatunki takie jak borowik szlachetny, ceglastopory czy brzozowy. W czasie jesieni bardzo często można natrafić również na borowika sosnowego.