Urządzenia do rąbania drewna

Zapewne wielu z Was miewało problem związany z rąbaniem drewna na opał. Szczególnie problem ten jest widoczny na wsiach gdzie drewno jest głównym materiałem opałowym ponieważ węgiel nie zawsze jest łatwo dostępny. Żeby drewna na opał wystarczyło na całą zimę to niekiedy musimy nieźle się napracować i skutki tego odczuwamy przez kilka dni.

Elektryczne rębaki do drewna

rębak do drzewaUrządzenia powszechnie znane pod nazwą rębak do drzewa to narzędzia bardzo pomocne. Mówiąc skrótowo ich działanie opiera się o dzielenie drewna na mniejsze elementy, czyli mówiąc potocznie chodzi o rąbanie. Rębaki najczęściej są urządzeniami zasilanymi prądem sieciowym o napięciu 230V z klasyczną wtyczką znaną nam wszystkim z innych urządzeń. Niekiedy znaleźć można jednak rębaki zasilane układem trójfazowym składającym się z trzech obwodów elektrycznych prądu przemiennego. Tyczy się to jednak tylko bardzo mocnych rębaków, które są intensywnie eksploatowane. Ogólna zasada funkcjonowania rębaków jest taka, że wspomniany prąd powoduje pracę pompy i całego układu pneumatycznego. Do układu przytwierdzone jest ostrze, które pod wpływem siłowników pneumatycznych opuszcza się lub podnosi powodując przecięcie drewna. Jedynym minusem jaki niekiedy zauważają użytkownicy rębaków są długie czasy opuszczania ostrza. Jednak jest to minus tak mały, że narzekają tylko bardzo wyrafinowani użytkownicy. Nawet jeśli czas pracy jest dłuższy to i tak łatwiej można poradzić sobie z drewnem przy użyciu rębaka niż rąbać drewno siekierą. 

Ogólnie rzecz biorąc niektóre gatunki drewna są tak twarde, że rąbanie ich przy użyciu siekiery wymaga bardzo dużej siły i cierpliwości. W takich przypadkach używanie rębaków jest zbawienne. Koszt takich rębaków oscyluje w kwotach od tysiąca do kilku tysięcy złotych ale biorąc pod uwagę pracę jaką rębaki wykonują za nas to jest to dobra cena.