Wrzucanie odpadów medycznych do specjalnych pojemników

Na pewno wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak bardzo ważne jest dla ludzkiego zdrowia i życia, wyrzucanie (segregowanie) odpadów medycznych do specjalnych pojemników. Takie pojemniki są usytuowane w gabinetach medycznych i zabiegowych w szpitalach i ośrodkach zdrowia, a także wszędzie tam, gdzie jest to potrzebne.

Segregowanie odpadów medycznych w specjalnych, trwałych pojemnikach

pojemniki na odpady medyczneWszystkie pojemniki na odpady medyczne produkowane są z bardzo trwałego materiału, gwarantującego przede wszystkim to, że nie dojdzie do przypadkowego np. przebicia ścianek pojemnika igłą od strzykawki, lub innym, ostrym przedmiotem i to zarówno z wewnętrznej, jak i zewnętrznej strony. Igła może być w pojemniku i mogłaby przebić ściankę takiego urządzenia. Natomiast zewnętrzne niebezpieczeństwo może kryć się pod postacią np. rzuconych przez nieuwagę nożyczek, skalpela, czy innego narzędzia ostrego, który przecież w szpitalach nie brakuje. Dlatego takie pojemniki są specjalnie wzmacniane, aby zapobiec takim wypadkom. Odpady w pojemniku medycznym mogą być bardzo niebezpieczne. Przedmioty tam wrzucone, miały przecież kontakt z chorym człowiekiem, którego choroba mogłaby zostać przeniesiona przez nieuwagę na personel medyczny, lub innych pacjentów. Pojemniki na odpady posiadają także specjalne wpusty bezdotykowe, które zapobiegają bezpośrednim kontaktom z tymi odpadami. Są to podstawowe standardy utylizacji odpadów niebezpiecznych – medycznych, gwarantujące bezpieczeństwo personelu.

Niedostępność odpadów medycznych, to bezpieczeństwo ludzi przebywających w ich pobliżu. Jeśli sam personel o to nie zadba, może narazić się na ryzyko zachorowań często bardzo niebezpiecznych chorób. Nikt tego nie chce. Dlatego w każdym gabinecie powinien stać pojemnik na medyczne odpady.