Wskazówki dotyczące uzbrojenia basenu

 

Samodzielne wybudowanie basenu, lub większego oczka wodnego w naszym ogrodzie, nie musi być sprawą trudną i skomplikowaną. Obecne na rynku materiały budowlane, zagwarantują trwałość i szczelność naszej budowli, a instrukcje na stronach internetowych prawidłowe jej wykonanie.

Mój własnych basen lub oczko wodne

13CrMo4-5Zarówno basen jak i oczko wodne wymaga przede wszystkim szczelności ścian i podłoża. W obu przypadkach możemy zastosować dwa warianty. Pierwszy to zakup gotowego elementu wykonanego na bazie włókna szklanego, a drugi to samodzielne wykonanie warstw izolujących. W pierwszym przypadku, sprawa jest dość prosta, należy jednak pamiętać o prawidłowym zabezpieczeniu wykopu przed osuwaniem się, oraz zabezpieczeniu zbiornika na zimę. To co może być lepszym, trwalszym i tańszym rozwiązaniem, to opcja druga – własna konstrukcja zbiornika. Niezależnie jak duży ma być nasz basen czy oczko wodny, to podstawową rzeczą jest właściwe wylanie betonu, uzbrojenie go odpowiednimi stalowymi drutami, oraz zaimpregnowanie. Nie są to jednak, aż tak bardzo skomplikowane działania jak by się mogło wydawać. A oto kilka wskazówek. Dół kopiemy samemu, lub zamawiamy małą koparkę, która w parę godzin uwinie się z pracą. Następnie wykonujemy tak zwane deskowanie dookoła naszego zbiornika i układamy stalowe pręty, najlepiej ze stali chromowej 13CrMo4-5. Jest idealna to tego typu prac ze względu na swoje właściwości plastyczne, łączeniowe i odpornościowe. Doskonale nadaje się do uformowania konstrukcji zbrojeniowej, którą wykonujemy w kształcie szachownicy. Po wykonaniu deskowania i przypięciu zbrojenia, budujemy kolejne ścianki dociskające pręty stalowe. Możemy również zamówić gotowe szalunki, ale opłaca się to tylko w przypadku większego zbiornika.

Po wykonaniu tych prac, pozostaje nam zamówienie gotowego betonu i zalaniu go do naszej konstrukcji. Te same prace wykonujemy później na powierzchni poziomej. Po wyschnięciu i zaimpregnowaniu naszego żelbetonu, możemy nakładać dowolną warstwę ostateczną jak np. kafle i różnego rodzaju struktury dekoracyjne.