Wycinanie starych drzew

 

Matka natura niestety w wielu chwilach pokazuje, że również potrzebuje od nas ludzi pomocy. Dobrym przykładem może być masa starych spróchniałych drzew, które pilnie potrzebują aby je wyciąć. Stanowią one zagrożenie dla osób, które często przebywają w parku, gdyż są tak stare, że zapadają się pod własnym ciężarem.

Masowe usuwanie drzew

wycinka starych drzew w RaciborzuOstatnimi czasy nastąpiła fala wniosków o wycinkę starego parku w Raciborzu. Drzewa zostały tam posadzone w rocznice odzyskania niepodległości przez Polskę, a więc mają już grubo ponad 100 lat. Z racji pamięci historycznej, nikt nie myślał o ich wycince do ostatniego weekendu, gdy jedno z drzew po prostu pękło i złamało się pod własnym ciężarem i spadło na jednego z przechodniów. Miasto od razu zareagowało i postawiło sobie za cel, aby wycinka starych drzew w Raciborzu odbyła się niezwłocznie, gdyż inni mogą również ucierpieć. Na nic zdały się protesty ekologów i historyków, którzy bronili pamięci i symbolu owego parku. Zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców jest oczywiście ważniejsze tot tez po tym incydencie miasto od razu wydało dekret na mocy którego drzewa i cały park w najbliższy weekend mają być wycięte. Tyle z tego dobrego, że lokalni mieszkańcy kamienic, którzy mieszkają w sąsiedztwie z parkiem mają otrzymać drewno z tych drzew jako opał. Jest to bardzo ładny gest ze strony miasta, gdyż w większości drewna sprzedawane sa lokalnym firmą po cenach konkurencyjnych.

Jest to oczywiście smutna informacja, że symbol odzyskania wolności przez Polskę po 123 latach zaborów idzie w zapomnienie. Jednak w pamięci park pozostanie w głowie mieszkańców na zawsze zwłaszcza tych co pamiętają jak rósł. Do czasu wycinki można jeszcze porobić pamiątkowe zdjęcia z parkiem na co zezwoliły władze miasta.