izolacje fundamentów

Wysoki poziom wód gruntowych – izolacje fundamentów

Na wielu terenach trudno jest znaleźć dobre miejsce pod budowę, ponieważ na jakość miejsca ma wpływ wiele czynników. Ukształtowanie terenu, osłonięcie od wiatru, rodzaj gruntu.

Jak wykonuje się izolacje fundamentów?

izolacje fundamentówTen ostatni punk zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ obecnie coraz więcej budynków, z konieczności, stawia się na terenach z wysokim poziomem wód gruntowych albo terenach gliniastych, działających jak wanna dookoła domu i jego fundamentów. Takie tereny można znaleźć wszędzie, nie ważne czy kupuje się działkę pod Warszawą czy w innym miejscu naszego kraju. Skuteczna hydroizolacja takiego budynku to podstawa. Jeśli wiadomo, że budynek stoi w miejscu szczególnie narażonym na szkodliwy wpływ wilgoci na konstrukcję, to należy zadbać o jak najlepszą i najdokładniejszą izolację przeciwwodną. Dokładne izolacje fundamentów wykonywane są na różne sposoby, które należy indywidualnie dopasować do konkretnego miejsca. Najważniejszym punktem tutaj jest maksymalna szczelność, a zdarza się, że ten punkt zostanie zaniedbany już na etapie kładzenia materiałów izolacyjnych, więc trzeba tego jak najlepiej dopilnować. Jeśli w izolacji występuje przerwa w ciągłości, wcale nie trzeba odkopywać fundamentów, aby ją poprawić. Można pracować od wewnątrz, wykorzystując mało inwazyjną metodę, jaką jest iniekcja ciśnieniowa. Polega ona na wtłoczeniu w nawiercone w ściany otworu żywicy epoksydowej lub poliuretanowej, która, po zastygnięciu, stworzy barierę dla wilgoci przenikającej przez ściany. Taka dodatkowa izolacja budynków i fundamentów jest bardzo skutecznym rozwiązaniem.

Na pewno też jest to tańsza metoda niż odkrywanie fundamentów i naprawianie uszkodzonej konstrukcji po całych latach szkodliwego wpływu wilgoci na fundamenty i ściany. Dlatego też należy zająć się tą kwestią jak tylko zauważy się pierwsze oznaki problemu.