Zastosowanie środków czystości o szerokim spektrum działania

W wielu miejscach konieczne jest regularne przeprowadzanie dezynfekcji. Oczywiście na pierwszą myśl przychodzi tutaj szpital, w którym znajduje się zazwyczaj wiele bakterii, wirusów i innych mikroorganizmów, które mogą być potencjalnie chorobotwórcze.

Stosowanie alkoholu i chlorheksydyny jako środków czystości

profesjonalne środki czystości z OpolaJednak dezynfekcja potrzebna jest też w obiektach gastronomicznych, sklepach i wielu innych miejscach, do których człowiek trafia praktycznie każdego dnia. Obecnie na polskim rynku znaleźć można przeróżne preparaty, które służą do dezynfekcji. Są to zazwyczaj proszki lub płyny, które rozcieńcza się w wodzie przed umyciem danej powierzchni. Zazwyczaj dezynfekowane są podłogi, bo to na nich gromadzi się najwięcej chorobotwórczych drobnoustrojów. Niemniej jednak dezynfekować można również inne powierzchnie – półki, szafki, a nawet ściany czy sufity, jeśli zachodzi taka potrzeba. Jeśli chodzi o konkretne profesjonalne środki czystości z Opola, to na pewno na szczególną uwagę zasługują tutaj te na bazie alkoholu i chlorheksydyny. Alkohol etylowy czy coraz bardziej popularny alkohol izopropylowy potrafią poradzić się z szerokim spektrum drobnoustrojów. W przypadku preparatów na bazie alkoholu raczej nie należy ich rozcieńczać! Alkohol działa w sposób odkażający tylko wtedy, kiedy występuje w wysokim stężeniu. Dlatego taką dezynfekcję stosuje się do dezynfekowania mniejszych powierzchni np. blatów. Chlorheksydyna to związek, który należy do biguanidów i także radzi sobie z wieloma mikroorganizmami.

Jest ona dodawana do środków płynnych – również stosuje się ją do dezynfekowania mniejszych powierzchni. Jest związkiem bezpiecznym dla człowieka (niektóre preparaty medyczne zawierają chlorheksydynę i służą do dezynfekcji skóry!). Do odkażania podłóg lepiej wybierać proszki do rozpuszczania w wodzie.