Żywienie i behawior królików

Króliki są dość popularnymi zwierzakami domowymi. Ich urocze, niewinne pyszczki i niezdarne ruchy sprawiły, że są uwielbiane zwłaszcza przez rodziny z dziećmi. Ludzie bardzo często decydują się na zakup zwierzęcia ze względu na jego wygląd. Niestety nierzadko zwierzęta te trafiają na ulicę, gdy na jaw wychodzi ich prawdziwe oblicze. 

Jaka karma dla królika?

polecana karma dla królikaMięciutkie futerko, długie uszka i słodki pyszczek — to pierwsze co rzuca się w oczy, gdy widzi się królika. Dlatego właśnie zwierzęta te stają się częstym gościem w domach rodzin z dziećmi. Gościem, ponieważ nierzadko znikają z tych domów tak szybko, jak się pojawiają. Wszystko za sprawą ich natury. Za uroczym futerkiem kryje się bowiem żywa istota, czująca i myśląca. Każdy królik ma swój indywidualny charakter, jednak często zwierzęta te nie są typowymi miziakami. Agresywnie i nachalnie zaczepiany przez dziecko królik może w końcu zaatakować, co nierzadko kończy się wyrzuceniem pupila z domu. Dlatego przed zakupem lub adopcją jakiegokolwiek zwierzęcia należy dokładnie przeanalizować jego potrzeby, a także charakter. Przede wszystkim królik powinien mieć towarzystwo drugiego zwierzęcia swojego gatunku. Niedopuszczalne jest trzymanie w jednej klatce dwóch różnych zwierząt, np. kawii domowej z królikiem. Ważne jest też, by zwierzę miało odpowiednie warunki do życia. Wlicza się do nich odpowiedniej wielkości (przynajmniej 100×50) klatkę, a także wybieg. Polecana karma dla królika to przede wszystkim siano. Dieta królicza powinna składać się z 70% z samego siana. Możliwe jest również dokupienie suchej karmy w postaci granulatu, jednak należy uważać z podawaniem go — w nadmiernych ilościach jest bardzo tuczący. Ponadto królik powinien dostawać dzienną porcję świeżych lub suszonych ziół, owoców i warzyw. 

Króliki są uroczymi zwierzątkami, jednak nigdy nie powinny stawać się zabawką w rękach dziecka. Zdenerwowany królik potrafi boleśnie ugryźć lub podrapać. Przed zabraniem do domu tego zwierzęcia należy przestudiować charakterystykę oraz potrzeby gatunku, a także przeanalizować to, czy jest się w stanie zapewnić godne życie nowemu członkowi rodziny.